Hórusz
(Douglas H. Arthurs)
Képek
Szimbióta neve:
Hórusz
Faj:
Goa'uld
Kapcsolódó jármű:
Hórusz hajója
Hórusz hajója
Epizódok, melyekben szerepelt:
2x06 Thor's Chariot (Thor szekere) (Első felbukkanás)
2x09 Secrets (Szigorúan titkos)
4x14 The Serpent's Venom (A kígyó mérge)
Sorozatbeli szerepe:
2x06 Thor's Chariot (Thor szekere) című részben Hórusz megtámadta Cimmeriat, aminek az Asgard védőberendezését a CSK-1 korábban tönkretette (ld. 1x09 Thor's Hammer (Thor pörölye) ). A CSK-1-gyel összetűzésbe is keveredett, de megvédte magát a személyes energiapajzsával. Végül sikerült még az Asgard beavatkozás előtt elmenekülnie.
2x09 Secrets (Szigorúan titkos) című részben Abydosra ment, hogy elrabolja Amonet és Apófisz közös Harsesis gyermekét. Érdekesség, hogy elvileg ő is Harsesis, mert két Goa’uld gyermeke. Valójában azonban feltételezhetjük, hogy csak fogadott fia Rének, ahogyan Klorel Apófiszé.
2x17 Serpent's Song (Kockázatos játékok) című részben csak említés szintjén szerepelt, amikor Apófisz szóbahozta, hogy ellopta a gyermekét az Abydoson. Erre Daniel, hogy kiélvezze a pillanatot, közölte vele, hogy ő lopta el Amaunet és Apófisz közös fiát. Hórusz nevét Martouf is megemlítette a részben, amikor arról beszélt, hogy Szókarisszal hadban áll és hogy lehet ezért nem fog újabb támadás indulni a Föld ellen Apófisz testének visszaadása után.
2x22 Out Of Mind (Ébredések) című részben O’Neillal vívott párbajára emlékeztek vissza.
4x12 Tangent (Röppálya) című részben nem szerepelt, csak a Jaffái ellenőrizték Jack és Teal’c megmentésére igyekvő Jacobék Tok'ra hajóját. Egyik hajójáról kettő halálsiklót küldött ki Selmak, Sam és Daniel hajója után. Feltételezhető ezért, hogy a P2C-257, ahol a Tok’ra a naqahdah kitermelést figyelte, a Goa’uld Hórusz felségterületéhez tartozott.
4x14 The Serpent's Venom (A kígyó mérge) című részben szövetségre kívánt lépni Apófisszal, de a CSK-1 és a Tok'rák beavatkozása miatt ez nem jött létre. Elfogatta Teal'cet, akit egyik Goa'uldjával, Terokkal kínoztatott. Később ajándékként felajánlotta Teal'cet Apófisznak, de Rak'nor végül Terokot küldte át. A CSK-1 szabotázsa miatt Apófisz úgy hitte, hogy Hórusz megtámadta őt. Terok átküldése, a becsapás is arra ingerelte, hogy végezzen vetélytársával. Apófisz néhány lövéssel elpusztította Hórusz hajóját, Hórusz tehát feltételezhetően meghalt.
4x21 Double Jeopardy (Kettős kockázat) című részben megemlítették, hogy a Juna bolygó hajdanán Hóruszé volt, amíg a helyiek között lázadást nem szított a CSK-1.
4x22 Exodus (Exodus) című epizódban Teal’c felsorolta a legyőzött Szokar, Széth, Hathor, Hórusz és Kronosz nevét a fogoly Tanithnak, amikor a leleplezése után a Tok’ra börtönben beszélgettek.
5x18 The Warrior (A harcos) című epizódban K’Tano megemlítte Ré, Hathor, Széth, Hórusz, Szokar, Kronosz és Apófisz nevét, amikor a Bra’tackal érkező CSK-1-t ezen Goa’uldok megölésének hőstettei révén mutatta be a Jaffáknak.
6x20 Memento (Mementó) című részben neve csak említés szintjén szerepelt, amikor szóba került, hogy ő uralkodott Tagreán. Később elhagyta a népét amikor a nyersanyagkészletek kimerültek a bolygón és pár tárgyon kívül semmi nem maradt fenn róla és a csillagkapuról.
Mitológiai szerep:
Hórusz (Hr, a "magasság", az "ég") az egyiptomi mitológiában sólyom a megtestesítője. Sólyom, sólyomfejű ember, akit szárnyas Nap alakjában ábrázoltak. Kiterjesztett szárnyú napkorong a szimbóluma. Egyiptom sok vidékén régen elterjedt a sólyomistenek kultusza, akik különféle, de rendszerint az éggel és a nappal kapcsolatos nevet viseltek. Kezdetben Hóruszt, mint a vadászat ragadozó istenét tisztelték, aki karmait belevájja a zsákmányba. A dinasztikus időszakban végbemegy a különféle sólyomistenségek egyesülésekét egymással szoros kapcsolatban álló Hórusz-hiposztázissá: Ízisz fia Hórusszá (egyiptomi Hór-sza-Iszet) és behdeti Hórusszá. Utóbbi Hathor férje és Hórusz-Szemataui apja. Általában mint a sötétség erőivel harcoló világosságisten szerepel. Szemei a Hold és a Nap. Ízisz-fia Hórusz tevékenysége elsősorban abban merül ki, hogy síkra száll apjáért, Ozíriszért. Mindketten az uralkodói hatalmat pártfogolták. A fáraók Hórusz szolgái, hatalmának örökösei Egyiptomban. Hórusz a szárnyaival védi az uralkodót (Kheprén fáraó szobrán a tarkó mögött álló sólyom a szárnyaival betakarja kétoldalt a fejet). Hórusz neve a fáraó öttagú címének elmaradhatatlan része lett.
A mítosz szerint behdeti Hórusz csónakon kíséri a Nílusban úszó apját, a napisten Rét és agyonveri Ré krokodillá és vízilóvá változott ellenségeit, élükön a mindenféle szörnyet megtestesítő Széthtel. A mítosz a Hórusz tiszteletére végzett misztérium szövegében maradt ránk a felső-egyiptomi Edfu város (egyiptomi Behdet) templomának a falán, ugyanis idekerült át a Nílus deltájában fekvő, Behdetben keletkezett behdeti Hórusz-kultusz). A templom szöveget kísérő reliefjein behdeti Hórusz Ré előtt áll a csónakban, kezében tartva a szigonyt, mellyel ledöfi a krokodilokat. Ebben a mítoszban Hórusz nemcsak Ré fiaként szerepel, hanem Réként is, egy istenséggé, Ré-Harahtivá egyesülve vele (a Hórahuti, Harahti jelentése : "mindkét horizont Hórusza" vagy a "fény birodalmából való Hórusz"). Behdeti Hórusz alakja összefonódik Ízisz-fia Hórusz alakjával, aki ugyancsak részt vesz a Széth és a többi szörny elleni harcban. A fenti mítosznak a templom másik falára vésett változatában behdeti Hórusz ténylegesen is ott áll Ízisz-fia Hórusz mellett, aki vele együtt harcol a Széth alakjában megtestesült Nap-ellenségekkel. Feltételezhető, hogy a behdeti Hórusznak és Ízisz-fia Hórusznak az ellenségekkel vívott harcai iiletve harcainak epizódjai az i. e. IV és III. Évezred határán Egyiptom egyesítéséért folytatott küzdelmet tükrözték. Dél győzelmét Hórusz győzelmének, Hóruszt pedig az ország urának képzelték. A másik hiposztázis, Hórusz-Szemataui mindkét földnek (Alsó- és Felső-Egyiptom) az egyesítője.
Az Ízisz-fia Hóruszról szóló mítosz szerint Ízisz a halott Ozírisztől esett teherbe, akit fivére Széth álnokul meggyilkolt. Ízisz elvonult a Nílus deltájának ingoványába, s ott szülte meg és nevelte fel a gyermekét. Amikor Hórusz férfivá lett, az istenek bírósága a Széthtel folytatott vitájában őt ismerte el Ozírisz egyetlen örökösének. Széthtel vívott párviadalában Hórusz először vereséget szenved és Széth kivájja a szemét, de aztán hosszú harc árán Hórusz legyőzi Széthtet és megfosztja férfiasságától. Az alávetettség jeléül Széth fejére teszi Ozírisz saruját. Kivájt szemét pedig megeteti Ozírisszel, mire életre kel. A feltámadt Ozírisz átadja egyiptomi trónját Hórusznak (ami összefonódik a behdeti Hóruszról alkotott képzetekkel), ő maga pedig az alvilág uralkodója lesz.
Hórusz kevésbé jelentős hiposztázisai: Hór-ahuti, a Rével kapcsolatban álló reggeli Nap, valamint a (XVIII.dinasztia korától, az i. e. 16-14. századtól) a nyugati és keleti horizontok istene. Harahti ("Hórusz a horizonton") napistenség, Ré-Harahtihoz hasonló. Ór-ur ("idősb Hór"), akit Plutarkhosz Ízisz és Ozírisz fivérének mond (abból következtettem, hogy az "ur" szónak "erős", "nagy" jelentése is volt, "nagy Hórnak" tisztelhették. Amon is azonosult Hórusszal (Amon-Ré-Harahti) és több különféle sólyomisten is (a Széthtel vívott harc résztvevői: Nemti, Szopdu, Henti-Heti és mások). Hóruszt Núbiában is tisztelték. Hérodotosz Apollónhoz hasonlítja.
Találtál egy hibát? Itt jelentheted!