Joseph Mallozzi producer/író blogjában felfedte, hogy milyen epizódötletek merültek fel az utolsó két Atlantisz évad során, amelyek végül ugyan nem kerültek képernyőkre, azonban az akkor még lehetséges 6. évad listáján landoltak.
[A címek nagyrészt csupán munkacímek.]
#1 és #2: A nagyszabású, évadnyitó duplarész ott folytatta volna Atlantisz történetét, ahol a 100. epizóddal, az
5x20 Enemy at the Gate-tel abbamaradt. Vagyis
folytatta volna? Nem egészen, mert ebből a két epizódötletből nőtt ki az a 2 órás TV-film, amely 2009. végén debütál a SciFi csatornán. Az egyetlen különbség a mostani és az eredeti tervek között az, hogy a történetet így nagyobb szabású keretek között, óriási vizuális effektekkel és karakterpillanatokkal telítve tudják elmesélni.
#3 "A kukorica gyermekei/Fantasztikus Négyes": Az ötletet Mallozzi vetette fel az 5. évad előkészületei alatt. A csapat a Daedalus-szal felfedez egy látszólag elhagyatott hajót, azonban a fedélzeten néhány gyermeket találnak sztázisban. Felélesztik a gyerekeket, akik elmagyarázzák, hogy egy bolygóra igyekeztek a szüleikhez, akik ott az új gyarmatosítók. A csapat vállalja, hogy odaszállítják őket, amikor egy rejtélyes űrhajó megjelenik és tüzet nyit a Daedalus-ra. Hőseink megpróbálják lerázni üldözőiket, azonban az út során kiderül, hogy fiatal védenceik talán nem is olyan ártatlanok és ártalmatlanok, mint amilyennek tűnnek...
#4 "Carl Replikátor-története": Carl Binder [író] kétfajta történetet kedvel igazán: szellemeket és Replikátorokat (többek között lásd:
Progeny, The Real World, Phantoms, Echoes, Lifeline, Ghost in the Machine), szóval Mallozziék úgy gondolták, hogy az évadközi szünet után Carl visszatérne egy ilyen forgatókönyvvel. A munkacím így lehetne "Car szellemtörténete" is.
#5 "Klasszikus Atlantisz": Martin Gero [író] akart egy olyan epizódot írni, ami az Atlantisz korai éveiben játszódott volna, egyfajta visszaemlékezés-kalandot (nagyjából úgy, ahogy korábban Rob Cooper képzelte az "Elveszett CSK-1 epizóddal", amely ugyancsak nem valósult meg). Mivel Torri Higginson az 5. évadban már nem akart visszatérni, hogy folytassa Elizabeth Weir alakítását az
5x05 Ghost in the Machine-ben (és az egész történetnek az volt az értelme, hogy régi arcokat láttunk volna), valamint mivel Paul Mullie [producer] vonakodott egy olyan flashback-résszel szemben,amely azt a kérdést veti fel, hogy "Miért nem láttuk mi ezt már az 1. évadban?", az ötletet elrakták.
#6 "Carter-es Rashomon": Ez az epizód nem került bele a 4. évadba, és az 5. évadban már nem Carter volt a bázisparancsnok. Az epizód eredetileg Kurosawa filmjére utalt volna volna vissza [
Rashomon]. Carter ezredes katonai bíróságra kerül, és elbocsátás fenyegeti, mivel parancsnoksága alatt egy idegen bolygó felderítése szerencsétlen fordulatot vett. A nyomozás során három különböző visszaemlékezést láthattunk volna a vád alapjául szolgáló eseményekről. Mivel Woolsey lett Atlantisz vezetője, a rész egy potenciális 6. évadba került [ezúttal gyaníthatóan Woolsey-ra, vagy Sheppard-re koncentrálva].
#7 "A Red Shirt-ek [pirosruhások] naplója": Carl Binder akart egy olyan részt, amelyben egy Red Shirt szemszögéből láttuk volna az eseményeket, akik az epizódok többségében névtelen áldozatok a különböző küldetéseken. Carl epizódjában az egyik ilyen karakterről kiderül, hogy nem is annyira Red Shirt, mivel nem hal meg, hanem csak elfogják, így Sheppard és csapata szerveznek számára egy mentőakciót.
#8 "Sheppard D.O.A.": Mint az Edmond O`Brien-filmben, ebben a részben Sheppard-öt megmérgezték volna, így az alezredesnek véges idő alatt, még a halála előtt ki kellett volna derítenie ki tette ezt vele. Azonban az 5. évadban már készítettek egy olyan részt (
5x06 The Shrine), amelyben az egyik karakter beteg lesz véges idővel, és az eredeti D.O.A. azért volt olyan jó film, mert a hősre biztos halál várt, a reményt nem a gyógyszer jelentette, hanem az igazság.
#9 "A leváltás": Brad Wright [producer] állt elő egy olyan résszel, amelyben csapat egy idegen fajjal találkozik, és a kialakuló üldözés során egy szerencsétlen időhatás 6 hónappal a jövőbe löki őket. Visszatérnek Atlantiszra, de kiderül, hogy halottnak nyilvánították és leváltották őket új emberekre. Ahogy megpróbálnak visszailleszkedni (és együtt dolgozni a pótembereikkel), az idegen faj, amely a bolygón üldözte őket, látogatást tesz Atlantiszon...
#10 és #11: Az évadközepi duplarészre Mallozzi-ék minden bizonnyal az egyik (vagy több) főszálra koncentráltak volna. Atlantisz bennreked egy téridő kapszulában, amely elvágja őket a Földtől? Egy rejtélyes, idegen fajjal szövetkezve a lidércek újra azzá a fenyegetéssé kezdenek emelkedni, mint a sorozat elején? Mikor az Atlantisz-expedíció jól kitervelt támadások áldozatává válik, kiderül, hogy egy korábbi barátjuk bosszújáról van szó? Még Mallozzi-ék sem tudják. Akármi lett volna a nagy évadszál, itt került volna elő.
#12 "Hörcsögketrec": Néha egy epizódötlet szinte készen jut a készítők eszébe, máskor azonban csupán egy látomásként. Ebben az esetben a látomás szerint a csapat tagjai egy-egy elkülönített kamrába kerülnek. Hogy ki rakta őket oda? Hogyan fognak kijutni? És (ami a legfontosabb), mi történik egyáltalán ebben a részben? Alan McCullough [író] tudja csupán.
#13 "Tegnap, Ma és Holnap": McKay kísérletei egy időutazásra képes Pocsolyaugróval oda vezetnek, hogy a csapat ide-oda ugrál az időben.A történet először 5 évet ugrik a múltba (ahol a csapat egy verziója meg akarja szerezni az Ugrót, hogy helyrehozzák a károkat az idővonal módosítása nélkül), 5 évet a jövőbe (amikor a lidércek elfoglalják az Atlantiszt, és a csapat egy újabb verziója az Ugróval visszautazva a jelenbe figyelmeztetni akarják jelenbéli önmagukat), végül a jelenbe (rendes csapat), és ezek az idővonalak állandóan módosítják egymást. Mallozzi ugyan aprólékosan kidolgozta a történetet, azonban a többi író néhol túl bonyolultnak találta, így ez az ötlet is átcsúszott az akkor még lehetségesnek tűnő 6. évadra.
#14 "Megátkozva": Egy bolygó felderítése során Sheppard-öt megátkozza egy helyi boszorkány. Eleinte mindenki kineveti, de aztán az alezredest mindenhol igen rossz szerencse kezdi üldözni. A csapat válaszok után kutat és ezek a válaszok nem ígérnek túl biztató jövőt. A készítők végül polcra tették ezt az epizódot, mivel annak ellenére, hogy a humorra ment volna rá, Sheppard-öt komikus és nem túl hősies pozícióba rakta volna, ami nem tetszett Joe Flanigan-nek.
#15 "Entrópia": Paul Mullie egy olyan történetet akart, amelyben a McKay-Miller Kapuhíd [? - lehet, hogy itt Mallozzi inkább a McKay-Carter Kapuhídra gondolt] káros hatást gyakorol a városra. Végül készítettek egy olyan epizódot az
5x16 Brain Storm formájában, amelyben ez valamilyen formában (egy csapat tudóssal) megvalósult.
#16 "Bosszú": Egy bizonyos idegen faj bosszút áll Atlantiszon, mivel a csapat korábban keresztülhúzta a terveiket (visszautalás egy 5. évadbeli epizódra, amelyben a csapat keresztülhúzza ennek az idegen fajnak a számításait).
#17 "Visszavágó": Nem összetévesztendő a "Bosszú"-val. Egy bizonyos személy visszavág Atlantisznak, mivel a csapat korábban keresztülhúzta a terveit (visszautalás egy 5. évadbeli epizódra, amelyben a csapat keresztülhúzza ennek a személynek a számításait).
#18 "Fordulat 2": Nem volt "Fordulat 1", legalábbis a képernyőkön nem. Évekkel korábban a készítők megvettek egy külsős epizódötletet, ami ezt a címet viselte.
#19 "Majdnem-évadzáró": Ez az epizód készítette volna elő a terepet a nagy évadszál lezárásához, amely az évadközepi duplarészben bukkant volna fel.
#20 " Évadzáró": A vizuális effektekkel teletűzdelt évadzáró lezárja az évadszálat, persze cliffhanger-rel és az ígérettel, hogy a történet folytatódott volna egy 7. évadban vagy máshogy.
Ugyan az
Atlantiszban már nem láthatjuk ezeket az epizódokat, közülük egy-kettő még valamilyen formában átemelődhet a
Csillagkapu Univerzum sorozatba, mivel talán egy-két író (pl. reményei szerint Carl Binder) át fog igazolni az új generációs
Csillagkapuba. Az
Univerzum 1. évada
2009. nyarán kezdődik a SciFi csatornán.